Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest instytucją kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Muzeum mieści się w pochodzącym z 1605 r. młynie papierniczym – bezcennym w skali światowej zabytku techniki. Budynek jest jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów przemysłowych w Europie. Elementami charakterystycznymi dla papierni są dach kryty gontem, zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym oraz oryginalny pawilon wejściowy. 

Muzeum Papiernictwa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zabytków związanych z papiernictwem, drukarstwem oraz miejscowością Duszniki Zdrój. 

Muzeum może poszczycić się m.in.:
największą w kraju kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierów ze znakami wodnymi, zbiorem wzorników papierów i wyrobów papierowych, dawnymi maszynami wykorzystywanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z najcenniejszych w Europie kolekcją przyrządów do badania właściwości papieru, zbiorem obrazów związanych z dusznicką papiernią (portrety dawnych właścicieli młyna) oraz z Dusznikami, bogatym zbiorem ikonografii do Dusznik Zdroju, największym w kraju księgozbiorem dotyczącym historii papiernictwa.

Wystawy prezentują historię papiernictwa, technologię przemysłu papierniczego w XIX-XX w. oraz  dzieje drukarstwa. Ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się pokazowa produkcja papieru prowadzona wg średniowiecznej techniki. Każdy może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę pobytu w Muzeum.

Muzeum jest także znaczącym ośrodkiem badań dziejów papiernictwa.  Powstało tu prawie 200 artykułów i 8 książek naukowych i popularno-naukowych z zakresu historii papiernictwa, introligatorstwa, czy ekologii.

Dusznicka papiernia zaliczana jest do największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska – rocznie zwiedza ją ok. 60 tys. osób. 

Godziny otwarcia:

Muzeum Papiernictwa czynne jest:

- listopad - kwiecień: wtorek - niedziela 9.00 - 15.00, poniedziałki - nieczynne 

- maj - sierpień: poniedziałek - sobota 9.00 - 18.00, niedziela 9.00 - 15.00

- wrzesień - październik: poniedziałek- sobota 9.00 - 17.00, niedziela 9.00 - 15.00

Ceny biletów:

Bilet normalny - 11,00 zł

Bilet ulgowy - 8,00 zł

Bilet grupowy (osoby dorosłe powyżej 10 os.w grupie) - 10,00 zł/os

Bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku 7-16 lat) - 27,00 zł

Usługa przewodnicka  - 40,00 zł

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe